המכללה האקדמית אשקלון
המכללה האקדמית אשקלון: תואר ראשון

החוג לכלכלה ולוגיסטיקה


תוכנית זו המוצעת על ידי המכללה האקדמית אשקלון היא תוכנית ייחודית במוסדות האקדמיים בישראל מכיוון שהיא משלבת בתוכה את הבסיס האקדמי המוצק של לימודי הכלכלה עם ההיבט היישומי של תחום הלוגיסטיקה. התוכנית נפתחה לראשונה בשנת 2006 וקיבלה הסמכה סופית של המועצה להשכלה גבוהה.

מטרת התוכנית
תכנית הלימודים המשלבת את התיאוריה עם היישום המעשי בשטח מאפשרת לבוגריה להשתלב בתחום הצומח של ניהול הלוגיסטיקה (על כל מרכיביו: ניהול הרכש, ניהול המלאי וניהול ההפצה} כמו גם ניהול שרשרת ההספקה היוצא מחוץ לגבולות הארגון הבודד ומקשר את פעילות כל הארגונים (שחקנים) הפועלים על שרשרת זו (ספקים, יצרנים/נותני שירותים ולקוחות).
מה הוא ניהול הלוגיסטיקה?? "ניהול הלוגיסטיקה עוסק בתכנון, יישום ובקרה של תהליכי זרימה ואחסון של מוצרים, שירותים ומידע וזאת במגמה לספק את דרישות הצרכנים". כלומר, בעולם הגלובלי של היום כל הפעילות הכלכלית, ולא רק הכלכלית, מתבססת על שימוש מוגבר במערכות הלוגיסטיות היוצרות ערך מוסף גבוה באמצעות הוזלת עלויות ושיפור השירות. כיום התחרות ההולכת וגוברת על הלקוחות אינה מוגבלת לכושר ייצור אלא לטיב השירות ומועדי ההספקה. רכישת מוצרים ברשת האינטרנט מכל מקום בעולם נעשית בלחיצת כפתור. הבעיה מתמקדת באספקת אותם פריטים למקום הנכון, בלוח הזמנים הנדרש ובעלות הנאותה. לדוגמא:
Cyber Monday (China) and Black Frifay (USA) מכאן שהיכולת של המערכות הלוגיסטיות לספק את הדרישות מותנית בהפעלת טכנולוגיות ומערכות מידע מתקדמות וכמובן בכוח אדם מיומן הנדרש לשם כך. תכנית הלימודים בחוג מתבססת, בין השאר, על לימודי רכש, מלאי, הפצה, מערכות מידע, וחקר ביצועים. לימודים אלו מקנים לסטודנטים את הבסיס הנדרש להשתלב בפעילויות הלוגיסטיות הנדרשות כיום בשוק העבודה.

 אוכלוסיית היעד
התכנית נועדה לצעירים וצעירות הנמצאים בתחילת דרכם ומבקשים להשתלב בתחום חדני וצומח והן לאנשים עובדים המבקשים לרכוש השכלה אקדמית לקראת קידומם המקצועי.

 הסגל האקדמי
בתכנית הלימודים מלמדים טובי המרצים בחומי הכלכלה, הלוגיסטיקה ומערכות המידע, ולחלקם גם ניסיון רב בתחום העסקי. כיתות הלימוד קטנות (בהשוואה למצב באוניברסיטאות) וזה מאפשר למרצים להעניק יחס יותר אישי לסטודנטים הן בשיעורים והן בזמני הקבלה. ראש החוג, ד"ר חנן טל מכוון ומפקח על תכנית הלימודים וסגל המרצים.

מבנה תוכנית הלימודים בחוג לכלכלה ולוגיסטיקה