המכללה האקדמית אשקלון
המכללה האקדמית אשקלון: תואר ראשון

אודות החוג ללימודי ארץ-ישראל

תוכנית בחוג ללימודי ארץ-ישראל

לאחר שנים רבות בהן צברה המכללה ניסיון רב בהפעלת תוכניות לימודים בלימודי ארץ-ישראל בחסותה של אוניברסיטת בר-אילן, אישרה המועצה להשכלה גבוהה למכללה ללמד תוכנית לימודים עצמאית בלימודי ארץ-ישראל.

מטרת התכנית
לימודי ארץ-ישראל כמקצוע יישומי ושימושי הינו צירוף אידיאלי לשם הכשרת סטודנטים לצורכי הדרכה, הסברה והוראת נושאיה התרבותיים, ההיסטוריים והגאוגרפיים של ארץ-ישראל בקרב הציבור הרחב בארץ, בקרב תלמידי בתי-הספר לדרגותיהם ובקרב כמיליון תיירי-פנים.
בכוונתנו לפעול לפתיחת קורס תן תקן, שניתן יהיה ללמוד בו במקביל ללימודים בחוג, סטודנטים שילמדו בו יזכו בנקודות זכות בתואר האקדמי שלהם (מותנה בהרשמה).

המסיימים בהצלחה ובציונים גבוהים את הלימודים יוכלו לפנות ללימודי התואר השני באוניברסיטאות במסלול לימודי ארץ-ישראל ומסלולים מקבילים, או להשתלב בתעסוקה ובארגונים העוסקים בהדרכה בתחומי ארץ ישראל (טיולים, מפעלי תיירות, רשויות מקומיות, מוסדות ממשלתיים, רשויות לעתיקות, למורשת ולגנים לאומיים).

אוכלוסיית היעד
תכנית הלימודים נועדה למי שמבקש להכיר מקרוב באופן חווייתי את הארץ על מכמניה ותולדותיה כערך בפני עצמו, וגם לאלה המבקשים להיות מועמדים לעבודה בהדרכה, בהוראה, בתיירות, באתרים, בארגונים ובמוסדות שבהם ידע על הארץ הוא בין הכישורים העיקריים או מקנה עדיפות בקבלה לעבודה.

תוכנית הלימודים
תכנית הלימודים מבוססת על גישת הגיאוגרפיה ההיסטורית, במסגרתה ירכשו הסטודנטים ידע עשיר על אטרקציות תיירותיות, דתות וציביליזציות, מיעוטים ועדות, אתרים לאומיים וארכיאולוגיים, מקומות קדושים, מפות טופוגרפיות, אקולוגיה וסביבה, ועוד.
הלימודים בחוג מתקיימים במתכונת דו-חוגית בשילוב חוג שני לבחירה: לפוליטיקה וממשל, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, תיירות - חוג המכשיר לניהול התיירות הכולל ניהול ותכנון של אתרי תיירות, אירועים תיירותיים ואטרקציות תיירותיות.

הסגל האקדמי
בתכנית מלמדים טובי המרצים בתחום לימודי ארץ- ישראל תחת שרביטו של פרופ' יצחק רייטר. שילוב מצויין של חוקרים ידועי-שם ומרצים מרתקים מרתקים שזכו בהצטיינות בהוראה,, שהם גם מורי-דרך מנוסים בהדרכה ובסיורים.

יחס אישי
בחוג ללימודי ארץ - ישראל הסטודנטים יהנו מיחס אישי של המרצים, של ראש החוג ושל מזכירת החוג, אנו מתגאים באווירה הייחודית השוררת בחוג, חברות ורעות הם תוצרי החוג.
בואו וחוו בעצמכם.

 ליווי הבוגרים לקראת השתלבותם בעבודה או בלימודים לתואר שני

כידוע, לשם המשך לימודים לתואר שני או בהגשת מועמדות לעבודה, נדרשות המלצות של מורים שהסטודנט למד אצלם וכתב אצלם עבודה סמינריונית, או שהשתתף אצלם במחנה מחקר. נוסף על כך, למרצים שלנו יש רשת קשרים עניפה והם מוכרים במקומות רבים. אנו רואים כחלק מתרומתנו לאקדמיה ולחברה חשיבות רבה לליווי וייעוץ לבוגרי החוג בדרכם לשוק העבודה ובייעוץ לסטודנטים טובים שציוניהם מתאימים להמשיך ללמוד לתואר השני.
 
 אפשרויות תעסוקה לבוגרי החוג
להלן תחומי העיסוק והמוסדות שבוגרי החוג יוכלו להגיש להם מועמדות:
 
א. הוראה והדרכה
1. משרד החינוך - במסגרת המקצועות: של"ח, גיאוגרפיה, היסטוריה, לימודי א"י (לאחר השלמת תעודת הוראה).
2. הדרכה בחברות טיולים וידיעת הארץ.
3. הדרכה במוזיאונים.
4. החברה להגנת הטבע – הדרכת חוגי סיור, בתי-ספר שדה.
5. רשות הטבע והגנים - הדרכה בגנים לאומיים, שמורות ובמרכזי מבקרים.
6. רשות העתיקות - הדרכה באתרים מרכזיים ובמרכזי מבקרים.
7. קרן קיימת לישראל - הדרכה במרכזי חינוך ויערות.
8. חברת המתנ"סים.
9. ארגון והדרכה של סיורים ברשויות המקומיות הגדולות ובערים מתויירות.
 
ב. פיקוח, שימור ועבודת שדה
1. רשות הטבע והגנים הלאומיים - פיקוח בשמורות טבע.
2. רשות העתיקות - פיקוח עתיקות, היחידה למניעת שוד עתיקות, חפירות ארכיאולוגיות.
3. קרן קיימת לישראל - פיקוח ביערות.
4. מוזיאונים - ייעוץ, אוצרות וטיפול.
5. ארגונים ועמותות רבות בתחום הסביבה ושמירת איכותה.
.
ייחודו של החוג ללימודי ארץ-ישראל
• תוכנית לימודים מעניינת ומגוונת
• לימוד חווייתי
• סגל אקדמי מעולה, מרתק ובעל נסיון
• יחס אישי של הסגל האקדמי והמינהלי
• ליווי הבוגרים וייעוץ להמשך לימודים או תעסוקה
• מסגרת לימוד קטנה
• מתקן לימוד מצוייד ומתקדם עם מיטב ציוד ההוראה האלקטרוני