המכללה האקדמית אשקלון
המכללה האקדמית אשקלון: אודות

מה חדש בקמפוס

פסטיבל מספרי סיפורים

סיפור הצלחה: 50 שנות השכלה גבוהה באשקלון

נס אמתי או ניהול כלכלי מתוחכם ושיטתי? ואולי שניהם גם יחד!

יזמות ושליחות שהביאו שלוחה של אוניברסיטה בשנות ה-60 למכללה אקדמית ציבורית מהגדולות בישראל.מוסד אקדמי שעמד באתגרים אקדמיים, כלכליים ופיזיים וניצב כיום בחוד החנית של ההשכלה הגבוהה.

בחג הסוכות האחרון, בחול המועד, התכנסו למעלה מ-300 מוזמנים לאירוע חגיגי בתיאטרון גבעתיים. האירוע הינו פרי יוזמה של יוסי אלפי , המייסד והמנחה של פסטיבל "מספרי סיפורים", שנערך זה שנים רבות ובהצלחה גדולה. יוסי, הידוע בכישרונו למצוא סיפורים מעניינים לפסטיבל הגיע להנהלת המכללה חצי שנה קודם לכן, ובאמתחתו רעיון לספר את סיפור ההשכלה הגבוהה באשקלון בכלל, ואת סיפורה של המכללה האקדמית אשקלון בפרט. רעיון טוב בזמן מצוין ! וכך היה:

על בימת התיאטרון התייצבו ביחד דמויות שהשפיעו על ההשכלה הגבוהה בעיר אשקלון והביאו לייסודה ולהפעלתה של המכללה  עד הלום. ד"ר פינחס חליווה, מייסד המכללה ומנכ"לה, סיפר על ימיה הראשונים של המכללה כשלוחה של אוניברסיטת בר אילן, שלוחה שפעלה מתוככי בית ספר מקומי באשקלון, שאליו היו מגיעים בשעות אחר הצהריים סטודנטים שרצו ודרשו השכלה גבוהה בעיר.


"מספר הסטודנטים בשלוחה מנה עשרות, והמרצים מאוניברסיטת בר אילן היו מגיעים במונית, מלמדים וחוזרים למרכז"... ד"ר חליווה הבין אז את מה שברור לכולם היום - שקום יקום מוסד באשקלון, עם מבנים אקדמיים ועם הנהגה אקדמית עצמאית, שיהווה אלטרנטיבה לכלל תושבי הדרום ללימודים ברמה גבוהה ביותר ובקרבה לביתם. 


אין ספק שהחזון התממש, והיום האקדמית אשקלון הינה מכללה גדולה ועצמאית, המהווה את פסגת ההשכלה הגבוהה באשקלון וסביבותיה. 

עוד סיפר ד"ר חליווה, שההחלטות הניהוליות שלקח בראשית דרכה של המכללה היוו אבני דרך לביסוסה בעתיד:

"המבנה הראשון שנבנה היה בעלות של מיליוני שקלים. כשנשאלתי על ידי יו"ר המכללה, כמה כסף יש לנו בקופה למטרה זו, עניתי שקרוב למאה אלף שקל בלבד... אז התבקשתי להסביר, איך וכיצד נשלם, ומיד עניתי שאנחנו בונים מוסד אקדמי, ומדינת ישראל חייבת לעזור לנו. יש כסף, אין כסף, קום יקום מוסד". אלי שבי, יו"ר המכללה וסגן ראש עיריית אשקלון דאז מחייך  על הבמה ומאשר כל מילה... 

מצד האקדמיה כיבדו את הבמה פרופ' שמעון שרביט, המכהן כרקטור המכללה, שריתק את הקהל בסיפור גיוסו למשימה ועזיבתו את אוניברסיטת בר אילן לצורך כך. מנקודת מבטו, הנגשת ההשכלה הגבוהה לכלל הציבור בדרום זוהי שליחות אמתית. כשנשאל על שיקולי המעבר מהאוניברסיטה למכללה אמר, שד"ר חליווה איפשר לו יום אחד בלבד לחשוב על העניין, ופרופ' שרביט נעתר למשימה ללא היסוס, וכולנו זכינו !


עוד כיבדו בנוכחותם את האירוע מעל בימת התאטרון: פרופ' שלמה גרוסמן, נשיא המכללה בהווה, שכיהן זמן מה כיו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), גוף האחראי על תקצוב כלל ההשכלה הגבוהה בישראל; פרופ' צבי ארד, נשיא המכללה האקדמית נתניה; ד"ר עמי וולנסקי מאוניברסיטת ת"א  וד"ר טל בן יעקב, שהתחילה את לימודיה במכללה, המשיכה לדוקטורט, והיום היא חברת סגל במכללה האקדמית אשקלון. 

הנעימו את הערב, אנסמבל התזמורת האנדלוסית אשקלון במבחר יצירות מוסיקליות.